Je v poriadku nevedieť

Autorka: Aneta Sumková

Nemať ani najmenšiu predstavu o tom, čo chcete robiť vo svojom živote môže byť znepokojujúce. Mimoriadne znepokojujúce. Pojem “nevedieť” môže spôsobiť, že sa budete cítiť vinní, bezcenní a dokonca, ako keby život nemal zmysel. Ak sa cítite zaseknuto a úplne strateno, som tu, aby som vám povedala, že je to v poriadku. Som si istá, že každého jedného z vás sa už niekto počas detstva spýtal jednu typickú otázku: “Čím chceš byť, keď vyrastieš?” Keď sa dostanete na strednú školu, otázka sa mení na: “Už vieš, akým smerom sa uberieš? Akú vysokú školu si zvolíš?” Niektorí ľudia poznajú jasné odpovede na tieto otázky už od mala, no niektorí to nevedia ani v poslednom ročníku strednej školy.

Prvým krokom je si uvedomiť, že každý si žije svoj vlastný život. Iste, jeden z vašich kamarátov môže mať jasnú predstavu o svojej budúcnosti a ten druhý môže mať rozbehnutý projekt, ktorému sa chce po dokončení školy venovať. No vy možno chcete cestovať po svete a nájsť spôsob, ako dostať zaplatené za svoje najdivokejšie sny. Čo je na tom zlé? Absolútne nič. Keby sme všetci od prvého dňa vedeli, čo robíme a čo chceme dosiahnuť, svet by nebol občas taký chaotický a život by nebol takým dobrodružstvom.

To, že neviete, kde chcete byť alebo čo chcete robiť o niekoľko rokov, môže byť samozrejme desivé. Keď však zmeníte uhol pohľadu a doprajete si trochu pauzy, uvedomíte si, že je to absolútne v poriadku.