Socha Ježiša Krista (nielen) v Rio de Janeiro

Každý určite pozná sochu Krista v Riu, ale viete koľko má rokov? Tento rok oslávila 90. výročie. Architekti Heitor da Silva Costa a Paul Landowski sú zodpovední za túto majestátnu a veľkolepú dominantu Ria. Meria neuveriteľných 38 metrov, na vrchu Corcovado, z ktorého je na mesto nádherný výhľad. Slávnostne odhalená bola v roku 1931. Pôvodný zámer na postavenie tejto sochy bola oslava stého výročia samostatnosti Brazílie a vzdať úctu Bohu a Kristovi a spraviť z toho pútnické miesto.

Ľudia začali zbierať peniaze a čoskoro sa týčila nad mestom socha. Neprilákala iba veriacich, ale aj turistov, ktorí sa chceli pozrieť, vyfotografovať alebo navštíviť toto miesto, pretože to bol unikát na celom svete. Avšak už nie je jediná. Na Slovensku už tiež jednu máme. Na kopci Grapa nad maličkou severoslovenskou vieskou Klin sa nachádza jedinečná rarita, monumentálna socha Ježiša Krista, ktorá je kópiou slávnej brazílskej sochy v Rio de Janeiro.

Monument, vytvorený miestnym ľudovým majstrom, je v poradí treťou kópiou brazílskeho Krista na svete a zároveň najvyššou sochou Spasiteľa na Slovensku. Socha dosahuje výšku 9,5 m a jej hmotnosť je 23 ton. Jej ruky smerujú na celú Oravu, ktorú majú ochraňovať. Nazývajú ju Rio de Klin. Je to veľmi pekné miesto na výlet a určite ho odporúčam navštíviť, či už kvôli soche alebo nádhernému výhľadu. Osobne som ta nebol, ale aspoň vy by ste mali.